На голодний шлунок багато не напрацюєш. Сперечатися з цією народною мудрістю не доводиться. Однак, як з'ясувалося, харчуванню білоруських робітників і службовців багато наймачі останнім часом приділяли недостатньо уваги. Моніторинг показав, що на деяких підприємствах немає нормальних умов для прийому їжі і люди змушені перекушувати чим доведеться. У зв'язку з цим Федерація профспілок Білорусі направила уряду пропозицію, щоб дане питання було взято під контроль на державному рівні. Нещодавно було прийнято відповідну постанову Радміну, в якому обумовлюється обов'язок роботодавців дбати про повноцінне харчування своїх співробітників. "НГ" вирішила подивитися, як вирішують проблему на місцях і які варіанти організації обідів можуть запропонувати наймачі.
З мінімальною затратою
Сьогодні поїсти в заводському общепите можна на суму в межах 12-15 тисяч рублів. Наприклад, в їдальні № 11 столичного підприємства "МАЗ" порція супу коштує від 1,5 до 2 тисяч, салат потягне на 0,5-2,5 тисячі, друге блюдо - на 5-10 тисяч. Тим часом навіть при таких цілком прийнятних цінах деякі організації, які мають власні їдальні, надають своїм працівникам часткову дотацію витрат на харчування. За даними Мінторгу, подібним бонусом зараз користуються працівники третини підприємств країни.
- Так, на Мінському підшипниковому заводі в колективний договір внесли норму про компенсацію 20 відсотків вартості обіду, - повідомила начальник відділу організації громадського харчування Міністерства торгівлі Валентина Демиденко. - Виходить, що якщо працівник витратив на їжу 15 тисяч рублів, при виплаті зарплати йому повернуть три. На "Белкоммунмаш" теж надаються виплати на здешевлення харчування з розрахунку 10 тисяч в день.
Тому краще замовити обіди тут: доставка обедов. Це буде і дешевше і смачніше.
Їжа - хоч куди
Ще один варіант - замовити доставку гарячих обідів безпосередньо до робочого місця. Сьогодні такі послуги надають багато фірм. Приміром, у столиці обід, в який входить простенький салат, суп і картопляне пюре з котлетою, сиром і помідором, коштує близько 19 тисяч рублів. Якщо ж ви хочете отримати більш вишукане овочеве асорті, відбивну зі свинини або ж інша страва з натурального м'яса, за це доведеться заплатити набагато дорожче - приблизно 25-27 тисяч рублів.
- Кожен день в нашому меню три комплексу обідів, - розповіли "НГ" в одній з фірм, що займаються доставкою їжі. -Серед Наших клієнтів абсолютно різні організації. Є й державні підприємства.
- Головний плюс доставки їжі в офіс - працівник не залишає територію підприємства, ніде не затримується й ніколи не спізнюється, - зізнається директор однієї з рекламних компаній.
Ясна річ, що витрачати в місяць на обіди близько 300-400 тисяч рублів по кишені далеко не кожному. Як правило, така форма приживається лише на тих підприємствах, де наймач бере на себе частину витрат. У той же час доставки обідів для своїх працівників стали замислюватися і в регіонах.
- Єдиний нюанс - скільки таке харчування буде коштувати, - ділиться планами заступник директора з кадрів, ідеологічної роботи та соціальних питань гомельського будівельно-монтажного тресту № 27 Микола Сугак. - На мій погляд, найоптимальніший варіант - не дорожче 10 тисяч. Інакше люди відмовляться. Тому прикидаємо, як можна заощадити. Спробуємо домовитися зі шкільним комбінатом громадського харчування або ж запропонуємо фірмам наш транспорт для доставки. Розраховуємо, що таким чином вдасться забезпечити гарячими обідами близько 30 відсотків працівників.
Своя міні-кухня
Деякі наймачі пішли по іншому шляху - обладнали кімнати для прийому їжі. У них є холодильник, мікрохвильовка, чайник, необхідний посуд, а також стіл і стільці. Сьогодні такі міні-кухні активно створюються на Вітебськом підприємстві "КІМ". Федерація профспілок Білорусі недавно подарувала фабриці трикотажних виробів 17 мікрохвильових печей і 17 електрочайників.
- Раніше у нас спеціального приміщення для того, щоб перекусити, не було, - зауважує комірниця Ольга Хаткевич. - Тому на роботі в основному харчувалися всухом'ятку, бутербродами. Тепер же можна приносити повноцінний обід.
- Зараз ми вже забезпечили гарячою їжею працівників 14 структурних підрозділів, - говорить голова профкому підприємства Галина Аксьонова. - На черзі ще одна кімната. В цілому витратили більше 21 мільйона рублів. Однак не сумніваюся, ці витрати виправдані. Адже від того, як харчується людина, залежить не тільки його настрій, але і здоров'я.
|