Вимірювання опору заземлення
Захисним заземленням називають з'єднання провідних частин електрообладнання, по яких не повинен текти струм, із землею. Функція контуру заземлення - захист людей від ураження струмом і електрообладнання від виходу з ладу у разі появи електричного потенціалу на його провідної нетоковедущей частини. Це може статися, наприклад, через пошкодження ізоляції кабелю або через несправність обладнання. У разі короткого замикання через заземлення йде великий струм. Тому навіть не дуже великий опір контуру заземлення може викликати значне падіння потенціалу на нетоковедущей частини обладнання, яке потрапило під напругу. Даний збій може стати причиною виникнення небезпечної ситуації. Тому опір розтіканню струму заземлюючого пристрою повинно мати мінімальні значення, щоб забезпечувати найбільше зниження потенціалу, що з'явився на заземленою частини обладнання. Вимірювання опору заземПроверка заземлення (опору перехідного контакту) ленія проводяться, щоб упевнитися в тому, що цей параметр відповідає нормі.
Струм через заземлювальний пристрій - аварійне явище. Тому при справній системі захисту від аварійних ситуацій струм через заземлювач буде йти дуже короткий час (соті-десяті частки секунди). За цей час встигне спрацювати або пристрій захисного відключення, або (якщо УЗО немає, а через заземлення йде великий струм) спрацюють аварійні запобіжники або автоматичні вимикачі.
Допомогти у цьому вам можуть спеціалісти електролабораторії Нерголюкс:
Ціни невисокі, втконують швидко та якісно, ціни тут: стоимость электроизмерений.
Заміряють не тільки опір заземлювача, але і надають інші послуги, зокрема складання відомостей дефектів, видача рекомендацій з ремонту та модернізації експлуатації електротехнічного обладнання з урахуванням всіх норм і вимог.
Перевірка опору заземлювача
Самі номінальні значення опору заземлення залежать від напруги, з яким працює обладнання та питомого опору заземлюючого грунту. Максимальні значення опору контуру заземлення електроустановок представлені в ПТЕЕС (додаток 3.1, таблиця 36). Перевірка контуру заземлення поряд з вимірюванням опору ізоляції є важливою частиною робіт, які виявлятимуть технічний стан електричних установок. Проводяться ці роботи в період, коли опір грунту володіє максимальним значенням (посушлива погода або сильне промерзання). Така умова є гарантією того, що в будь який інший час опір заземлення не перевищуватиме отриманих при вимірюванні критичних значень. Періодичність проведення даних робіт встановлюється також ПТЕЕС (додаток 3, п.26). Згідно з діючими правилами вимірювання опору заземлювального пристрою повинен проводитися раз на 6 років або частіше, якщо є підозри про порушення структури ЗУ. Цю процедуру доцільніше виконувати, коли проводитиметься перевірка опору ізоляції проводів. Наша лабораторія виконає замір опору контуру заземлення на об'єкті будь-якої складності і в найкоротші терміни. Так само є можливість виконувати вимірювання опору заземлення без використання штирів (метод струмових кліщів).
Саме з'єднання об'єкта, що заземлюється із землею називається металлосвязь. Вимірювання перехідного опору контактів (тобто металозв'язку) також має проводитися не менше одного разу на рік. ПТЕЕС визначає максимальне значення цього параметра в 0,05 Ом.
|