Рад, "як вибрати собі психотерапевта або психолога", в популярній і спеціальній пресі (не кажучи вже про Інтернет) зустрічається досить - чи не більше, ніж самих психотерапевтів. Що поробиш: вибір в будь-якій ситуації - справа найчастіше не найпростіше, а вже коли йдеться про вибір консультанта в області власних глибоко особистих проблем - і поготів. До речі, навіть в рамках одного напряму психотерапевти бувають різні, тому дуже важливо підбирати консультанта безпосередньо для себе.
Взагалі на сьогоднішній день у світовій психотерапії склалася парадоксальна ситуація. Якщо спробувати звести воєдино всі види, модальності, методи та методики психотерапії, то їх кількість буде вимірюватися тисячами. Сучасна психотерапія різниться за тривалістю (короткострокова, середньострокова, довгострокова); по задачам (підтримуюча, поведінкова, навчальна, комплексна); по орієнтації (сімптомо-, особистісно-та соціоцентрірованная); за формою (індивідуальна, сімейна, групова, колективна) ... Є ще психотерапія когнітивна, симультанно-мнестическая, феноменологическая; психодинамическая, поведінкова і екзистенційно-гуманістична; класична, синтетична і неокласична ...
Спроби всі ці види і методи класифікувати призводять до того, що поки автор класифікації вивчає чергову новоявлену методику, з'являються дві-три нових, часом не укладаються в існуючі схеми. Або з'ясовується, що нова методика - всього лише комерційна назва і / або "авторське перекладення" який-небудь старої
Рекомендую цього психотерапевта: психотерапевт москва .
Також на сайті є багато цікавої інформації.
.
Сформована ситуація значно ускладнює можливості аналізу цих видів у молодих, початківців практику психотерапевтів, а також робить практично неможливим орієнтацію клієнтів у світі психотерапії. Чималі труднощі того ж плану очікують і маркетолога, який вивчає ринок психотерапевтичних послуг, а також ускладнюють державне планування в наданні психотерапевтичної допомоги населенню.
Щоб мати хоч якусь опору для орієнтування в цьому океані видів, методів і методик психотерапії, пропоную вашій увазі деяку спрощену класифікацію.
Видів сучасної психотерапії (в самому грубому розподілі) як мінімум три: втішна, авторитарна та консультативна. Причому це не розподіл по школах або методикам: методики в усіх напрямках можуть бути застосовані однакові (але, зрозуміло, в різних дозах і поєднаннях). А ось підхід до роботи (і зокрема, до самого клієнта) різний. Причому це не означає, що один напрямок хороше, інше погане: всі три мають право на існування хоча б тому, що задовольняють вимогам різних груп клієнтів і пацієнтів.
|