Варикозне розширення вен - це розширення поверхнево розташованих вен з одночасним порушенням функціонування клапанів і порушенням струму крові. Ця патологія виражається в збільшенні вен, зміні їх нормальної форми і зниженні показників еластичності. Розширені вени починаю просвічувати і виділятися з-під шкірного покриву у формі вузлів. При цьому знижується швидкість кровотоку в пошкоджених венах, провокуючи формування тромбів. Порушення харчування шкірного покриву призводить до розвитку трофічних виразок. Найчастіше варикозне розширення вен зачіпає вени на ногах через слабкість венозних стінок.
Причини
Варикоз формується через порушення струму крові в організмі. Причини можуть бути різними: відсутність або неправильне лікування, запори, недостатні фізичні навантаження, куріння, носіння тісного взуття досить довгий проміжок часу. Вагітність також може стати однією з причин варикозного розширення вен, тому що внаслідок збільшеного тиску в зоні тазу і черевного відділу надходження крові від ніг до серця значно сповільнюється. Крім того розширенню вен сприяє ожиріння.
Перша ознака патології - це пухлина на шкірі по напряму уздовж русла вени. Іноді така ознака доповнюється судомами в м'язах і почуттям втоми ніг в області нижче колін. Кров накопичується у венах нижче колін і на шкірі утворюються плями темно-коричневого і бурого кольору. Неправильне харчування шкірного покриву провокує виникнення варикозної екземи або трофічної виразки.
Захворювання співвідноситься з поганою пружністю венозних стінок або клапанів, які в нормальному стані стають причиною застою крові. Також виникненню хвороби сприяють тривале перебування в стоячому положенні, вроджене ослаблення сполучних тканин і носіння шкарпеток і панчіх з тугими гумками, перетягували шкіру.
Симптоми
Для того щоб не упустити момент початку розвитку хвороби потрібно знати перші ознаки варикозного розширення вен з метою встигнути вжити необхідних заходів для запобігання хвороби. Головними ознаками патології вважаються:
- Больові відчуття в ногах;
- Набряклість в ногах у вечірній час доби;
- Судоми ніг ночами;
- Розширення вен;
- Потемніння шкірного покриву гомілки, формування на ньому ущільнень і трофічних виразок.
Діагностика
Не представляє складнощів. Стан клапанного апарату визначають за допомогою спеціальних функціональних проб. Одна з них - проба Троянова-Трснделенбурга: хворий приймає горизонтальне положення, піднімає ногу, щоб кров з підшкірних вен оттекла в клубову. Здійснює пробу придавлює велику підшкірну вену нижче пахової складки, пропонує хворому встати і, не відпускаючи руки, стежить за заповненням вени - якщо воно йде знизу, поступово, протягом 15- 30 с, то проба вважається позитивною, свідчить про збереження клапанного апарату в комму пікантних венах. Якщо після відібрання руки підшкірна вена на стегні миттєво заповнюється за рахунок видимого на око поворотного кровотоку, проба вважається негативною і свідчить про неспроможність клапанного апарату.
Лікування
Варикоз можна лікувати без операцій, як це зробити тут: безоперационное лечение варикоза.
Компресійне лікування полягає у використанні лікувальних еластичних бинтів або спеціального компресійного трикотажу. При варикозному розширенні вен рекомендується використовувати еластичні бинти, панчохи та колготки. Велике значення в лікуванні патології відводиться фізичним вправи, таким як гімнастика, швидка ходьба, плавання за винятком вправ, які передбачають великі фізичні навантаження. Пацієнтам показано застосування лікарських препаратів, які допомагають регулювати тонус у венах. При відсутності результатів після проведення лікарського лікування організовується оперативне втручання. Яке передбачає усунення пошкоджених вен або введення розчинів, що дозволяють склеювати пошкоджені стінки судин.
Зараз у всьому світі найбільш популярним способом оперативного втручання вважається склерохірургія. Це правильне поєднання хірургічної операції і подальшої склеротерапії. Але склеротерапію можна використовувати тільки на перших етапах розвитку захворювання або при неускладнених типах хвороби.
Операція по усуненню пошкоджених вен досить травматична і передбачає лікування в стаціонарі і тривалий термін реабілітації. Правильне поєднання таких методів лікування допомагає зменшити травмаопасность процесу лікування і в результаті добитися високої якості лікувальних заходів. Хворим необхідно вживання лікарських засобів, що допомагають поліпшити кровообіг в ногах.
Спосіб лікування варикозного розширення вен визначає лікар. Тільки лікар може впевнено розробити цілий комплекс лікувальних заходів та встановити необхідність використання того чи іншого препарату.
Профілактика
При виявленні початкових симптомів варикозного розширення вен потрібне виконання простих правил. Це допоможе знизити активність подальшого розвитку патології. Не варто зловживати гарячими ваннами, тривалим перебуванням на сонці та перебуванням в сауні. Все це значно зменшує тонус у венах і приводить до застою крові на ділянці нижніх кінцівок. Не варто носити занадто тісне взуття і одяг з тугими резинками для запобігання здавлювання вен. Високі підбори також негативно впливають на стан вен на ногах. Треба берегти вени, і намагатися уникати їх пошкоджень.
|