Звірі лісові можуть неабияк попсувати життя автомобілісту, вискочивши з темряви під колеса. Причому фінансові наслідки такого ДТП одним лише ремонтом «заліза» не вичерпуються.
Для запобігання аварій з тваринами європейські автобани повсюдно і в обов'язковому порядку обгороджені спеціальними парканами. У Росії використовують метод розстановки знаків «Дикі тварини». Теоретично, углядівши його, водій повинен скинути швидкість і «навшпиньках» форсувати небезпечна ділянка. Наприкінці якого найчастіше бачиш ще один дорожній знак з силуетом оленя. А за ним ще один, і ще. Адже лісів зі звірятами різними у нас, на щастя, ще ого-го скільки. Тому на швидкісній трасі, зрозуміло, ніхто швидкість особливо не скидає. Їдуть в надії, що черговий лось вистрибне «не на мене».
Мисливствознавці запевняють, що з настанням осені олені, лосі, кабани та інші козулі починають особливо активно шастати по просторах країни. У кого-то з них це пора шлюбних ігор, у кого-то - час розселення молодняку по нових територіях. В результаті звірина починає все частіше вилазити на дороги. І само гине, і людей в машинах калічить. Щоб уникнути нічного рандеву з великим тваринам на дорозі, ніякі маневри типу «лосиний тест» не допоможуть. У більшості ситуацій водій просто не встигає зреагувати на раптово вискочив з темряви кабанчика.
Пішохід в лосиною шкурі
Особлива «принадність» такої аварії в тому, що вона потрапляє під юрисдикцію статті 1079 Цивільного Кодексу РФ «Відповідальність за шкоду, заподіяну діяльністю, що створює підвищену небезпеку для оточуючих». Автомобіль - джерело підвищеної небезпеки. Отже, його власник при будь-яких розкладах зобов'язаний відшкодувати заподіяну їм шкоду. У нашому випадку - компенсувати вартість збитого тварини. З точки зору закону, ситуація повністю аналогічна нагоди зі збитим поза «зебри» пешеходом.Водітель може бути і не винен, але відшкодувати збиток все одно зобов'язаний.
Уникнути цього можна, лише довівши, що шкода була заподіяна під впливом непереборної сили або умислу потерпілого. Версію свідомого суїциду з боку кабана жоден суд не прийме. Зв'язати яке-небудь завалялася цунамі, ураган або пожежа (обставина непереборної сили) з «лосиним» ДТП теж навряд чи вдасться.
Тому російський закон в переважній більшості випадків зажадає від автовласника компенсації. Причому, ОСАГО на аварій за участю тварин не поширюється. Отже «перевести стрілки» на страхову компанію можна буде тільки за наявності поліса КАСКО. Якщо ж його немає, - готуйтеся розщедриться.
звірячі розцінки
Лісові мешканці в Росії не самі по собі бігають, а є власністю того чи іншого охотхозяйства. На користь цієї організації і доведеться виплачувати кровні. Суми не маленькі. Обчислюють їх на основі наказу Мінприроди від 8 грудня 2011 N 948 «Про затвердження Методики обчислення розміру шкоди, заподіяної мисливським ресурсам». У ньому докладно розписані базові розцінки за знищення того чи іншого тварини. А також формули розрахунку компенсацій. Так, за лося попросять 40 000 рублів, за кабана - 15000, за козулю - 20 000. За лисицю 100 рублів, а за білку - 250. Навіть роздавлений кріт має ціну - 50 карбованців. І добре ще, якщо ви зіб'єте самця лося. Відомі випадки, коли за задавлену лосицю налічували 70-100-200 000 рублів! Все дуже просто. Існує методика розрахунку: скількох лосів ця лосиця могла б ще народити в майбутньому, не Сігане вона до вас під колеса. А якщо виявиться, що збита «лісова корова» була вагітна лосеням жіночої статі?
Загалом, збити парно- або непарнокопитне - гарантовано отримати масу проблем. Причому, навіть у випадку, якщо люди в ДТП не постраждали. Мало того, що доведеться за свій рахунок відновлювати машину, так ще й «шкода мисливським ресурсам» оплачувати.
Немає тіла - немає справи
Але є один нюанс: коли стикнувся з машиною тварина після інциденту поскакати (уковиляло) в ліс, ніхто з водія ніяких грошей вимагати не буде. Так, зіткнення було, але постраждалого - шукай свищі. І розмір «шкоди» обчислити неможливо.
Тому, якщо вже вас попало збити насмерть очманілого кабана, є кілька варіантів подальших дій. Першим користуються при наявності поліса КАСКО. Збили, зупинилися, викликали ДПС. Поліцейські приїжджають, протоколюють аварію і викликають єгеря з мисливського господарства, на території якого стався інцидент. Останній приїжджає і теж оформляє відповідні папери для подальшого стягнення грошей з автовласника. Після цього вантажить тушу в свій УАЗ: гора шашликів для його родини і їхніх знайомих забезпечена надовго. На папері, звісно, збите тварина «утилізують». Але хто ж викине на смітник від 50 (у кабана) до 300 (у лося) кілограмів відмінної м'яса?
«Дзвінок другу»
Тому напрошується інший варіант дій автовласника, особливо актуальний при відсутності страховки КАСКО. Замість негайного дзвінка в поліцію дзвонимо друзям-знайомим. Якщо хтось із них може оперативно під'їхати на місце аварії і відвезти тушу - це «бінго»! Потім ви її разом обробити і з'їсте, хоч якось компенсувавши свій матеріальний збиток. Приїхали потім за викликом поліцейським пред'являємо лише свою розбиту машину. А де звір? Втік ... Роль «друзів», до речі, цілком може зіграти будь-хто з проїжджих автомобілістів. І йому профіт у вигляді гори свіжого м'яса, і вам вигода - не потрібно компенсувати «шкода охотресурсам».
Одного з колег, що потрапив в подібну ситуацію на пустельній трасі в російській глибинці, саме таким чином врятували від додаткових витрат двоє розвеселих тубільців. Вони дуже під-час проїжджали повз місце аварії на своєму вірному екскаваторі. До загального задоволення, аборигени підчепили ковшем дохлого лосяра і повезли пропивати м'ясо в сусіднє село.
До канадського кордону ...
якщо
ж ваша машина після вбивства дорогою животини, з гріхом навпіл, але їде - постарайтеся виїхати від місця ДТП на максимальну відстань. По можливості не потрапляючи на очі поліцейським. А потім потихеньку відвезіть її в ремонт. Але якщо попадетеся патрулю в процесі - ймовірність втратити «прав» за залишення місця ДТП більш ніж велика. Зате платити охотхозяйство не доведеться.
Як не стати браконьєром
У кожному разі, не варто вантажити в багажник своєї підбитим машини бездиханне тіло звіра в надії поласувати його м'ясом. Якщо представники закону виявлять його там, перед вами в повний зріст замаячіє стаття 258 Кримінального кодексу - «Незаконне полювання». Її пункт «б» згадує про «застосування механічного транспортного засобу». Санкція - в кращому випадку штраф до 200 000 рублів, а в гіршому - до двох років виправних робіт.
|