Птахи знають граничну швидкість руху автомобілів на певних ділянках дороги. Ворони, горобці та інші види пернатих приймають рішення, коли їм злетіти з асфальту, виходячи із середньої швидкості потоку машин, а не тих автомобілів, які рухаються, перевищуючи обмеження швидкості, встановлене на певних ділянках шосе. Коли ревучий автомобіль рухається у напрямку до птахів, вони не в змозі перевірити його точну швидкість, щоб оцінити, наскільки швидко їм махати крилами геть від дороги, до такого висновку прийшли поведінкові екологи Канади. Замість цього знаки обмеження швидкості є кращим показником того, наскільки близько виявиться автомобіль перед тим, як птахи взмоют в повітря.
Значна кількість птахів гине на дорогах, і це нове наукове дослідження дає водіям ще одну причину не перевищувати встановленої швидкість. Птахи не можуть чекати, що який-небудь з автомобілів буде рухатися швидше, і не можуть ухилитися досить швидко.
Проект також піднімає питання еволюції, дозволяючи розплутати загадку, наскільки реакція птахів залежить від того, що вони навчилися визначати середню швидкість руху машин на конкретній дорозі і від того, що еволюційні сили природного відбору відсівають птахів, не здатних вчасно залишити дорогу і що гинуть під колесами автомобілів .
Інші дослідники вивчали, наскільки близько може наблизитися людина, перш ніж тварина кинеться навтьоки, це відстань називається дистанцією ініціації втечі. Тим не менш, це перше дослідження, яке проаналізувало відстань між птахами на дорозі і під'їжджає машина.
Один з учених почав збирати дані, просто щоб скрасити свої поїздки додому з лабораторії, в якій він працював на півдні Франції. Щоб з'ясувати відстань від птиці до автомобіля, він узяв в руки секундомір. Коли птах злітала перед машиною, він запускав секундомір і намагався рухатися з незмінною швидкістю, наближаючись до точки зльоту птаха. Його вимірювання склали в цілому 134 рази і включали 21 різний вигляд пернатих, але більше половини з них були ворони, домашні горобці і євразійські дрозди.
Неважливо, їхав чи ентузіаст швидше, ніж наказували знаки обмеження швидкості, або повільніше, це не мало такого значення, як обмеження швидкості саме по собі, яке птиці ймовірно сприймають як середню швидкість руху. На ділянках дороги з обмеженням швидкості 20 кілометрів на годину птахи не злітали, поки автомобіль не наближався на 10 метрів. Це відстань збільшувалося приблизно до 25 метрів на дорогах з обмеженням 70 км / год, і близько 75 метрів на ділянках з обмеженням 90 км / ч.
Тварини можуть стати вельми чутливими до примх людської діяльності, вважають поведінкові екологи. Наводиться один цікавий приклад з поведінкою чорнохвостий оленів. Поки чоловік ішов по дорозі і залишався на ній, знайомі з людьми олені могли підпустити його на відстань 6 метрів, і навіть ближче, але варто було йому зійти з дороги, як олені тут же тікали. Це все входить у контекст досліджень.
Источник: uefima.ru
|