Ні для кого не секрет , що конкуренція на ринку праці в Україні з кожним роком зростає. Стає все важче працевлаштуватися в провідну компанію , особливо якщо ти - молодий фахівець без досвіду роботи.
Вихід є - планування свого професійного майбутнього. Ми ж звикли планувати в цілому своє життя , подорожі , відпочинок - і це в повсякденному житті працює. Так чому б тобі і в професійному плані не плисти за течією , а , навпаки , самостійно задавати його рух?
У великих міжнародних компаніях , як правило , є прописані стандарти , процедури , точки KPI (ключові показники ефективності) , досягнувши яких ти рухаєшся від грейда до грейду , таким чином розвиваєшся , отримуючи більше повноважень , відповідальності , менеджерських навичок , тобто будуєш кар'єру. Якщо ж мова йде про індивідуальну професійної стратегії , тут стандартів немає : до кожного підхід повинен бути індивідуальним , а стратегія - добре продуманою і обгрунтованою.
Якщо ви вирішили знайти роботу або ж працівників, то ви це можете зробити тут:черный список работодателей
Основні етапи формування професійної стратегії ( План дій) :
1 . Самовизначення в житті.
Це значно ширше поняття , ніж професійне самовизначення . Воно включає в себе всі аспекти життя : сім'ю , друзів , особистісний розвиток , духовність , відпочинок і подорожі , хобі , роботу / бізнес та ін Ти повинен зрозуміти для себе власні життєві цінності, принципи , потреби, бажання , мрії - все те , що ти хочеш отримати від життя , визначити користь , які хочеш принести світу (місія , сенс життя). Провести так звану " самоідентифікацію " .
2 . Професійний вибір.
Тільки після визначення життєвих орієнтирів і цілей слід переходити до вибору власного професійного шляху. Як правило , більшість людей проходить цей етап у шкільні роки при визначенні спеціальності перед вступом до ВНЗ .
На професійний вибір передусім впливають батьки ( які мають власне бачення майбутнього своєї дитини , свої нереалізовані мрії , які прагнуть втілити через дітей ; планують бюджет на навчання ) . Але , в першу чергу , варто робити все для того , щоб побачити і розкрити свої здібності і таланти , які є у кожного , і у кожного вони - особливі!
Якщо ти ще не знаєш про свої таланти , подумай , чим тобі найбільше подобається займатися , яке діло приносить найбільше задоволення і надихає , чим би ти займався , навіть якщо б тобі не платили за це гроші. При цьому слід врахувати потреби і тенденції ринку праці , в т.ч. місцевого .
Якщо ти вже вибрав спеціальність , вчишся і зрозумів , що помилився - пам'ятай : безвихідних ситуацій не буває. Перевестися на інший факультет , паралельно отримати відповідні знання та навички на курсах , зайнятися самоосвітою , отримати згодом другу освіту , або - найправильніше - влаштуватися на роботу і перевірити все на практиці . Теорія і практика в реальності - це дві діаметрально різні речі: раптом ти не врахував всіх моментів свого професійного розвитку?
Наступне завдання - вибір вузької спеціалізації. Наведу приклад. Якщо ти вчишся за спеціальністю "Облік і аудит" , тобі варто бути готовим до того , що необхідно вибрати свою спеціалізацію - те, чим тобі хотілося б займатися більше : бухгалтерія , зовнішній аудит , внутрішній аудит , фінансовий аналіз і т.д. , в рамках яких теж є своя специфіка і градація . Також слід обміркувати , в яких компаніях тобі хотілося б працювати : вітчизняні чи міжнародні ; виробничі , торговельні або компанії, що надають послуги ; приватні , державні , комунальні або фінансові установи; бути найманим працівником або заснувати власний бізнес.
3 . Підготовка до працевлаштування .
Необхідно обов'язково сформувати сходинки свого кар'єрного зростання: з якої посади можна почати свій професійний шлях і яку посаду хотілося б зайняти в результаті . Наприклад: помічник бухгалтера - бухгалтер - головний бухгалтер - аудитор - фінансовий контролер - фінансовий менеджер - фінансовий директор . Звичайно , в різних компаніях різні можливості , в одних вони є, у інших - відсутні. Твоя кар'єра може повною мірою реалізуватися як в одній компанії , так і в декількох , при цьому ти отримуєш багатогранний досвід і нові професійні можливості .
Наступний не менш важливий пункт - створення " Профілю посади " : обов'язки та вимоги (навички , знання , володіння іноземними мовами , спеціалізованими програмами , особисті та професійні якості тощо) Ти повинен їх знати , щоб максимально підготуватися і відповідати потребам компанії і конкретної позиції .
Підготовка професійного резюме та розміщення його на популярних job - порталах потребують значної уваги і часу. По суті , резюме - це твоє обличчя , яке першим побачить твій майбутній роботодавець . І залежно від того , наскільки професійно воно буде підготовлено, буде прийматися рішення про те , запросити тебе на інтерв'ю чи ні. Слід зазначити , що багато людей втрачають можливість зайняти їх цікавить позицію тільки через неправильно підготовленого резюме .
4 . Отримання досвіду роботи.
Не варто відтягувати момент пошуку роботи , а почати трудитися ще будучи студентом. Краще починати з 2-3 курсів і бажано вже шукати роботу за обраною спеціальністю . На цьому етапі головним є отримання актуального досвіду роботи , а розмір грошової компенсації повинен хвилювати тебе найменше.
Передумовою отримання досвіду роботи є проходження співбесіди з HR- менеджером і безпосереднім керівником . Слід дуже ретельно підготуватися до інтерв'ю , на якому дрібниць не існує. Твої зовнішній вигляд , міміка , жести , манера спілкуватися і виражати свої думки, відгуки про оточення / колишніх роботодавців , досягнення та професійні прагнення , відповіді і питання - все враховується і формує уявлення про тебе як людину і фахівця. Головна порада - будь впевнений у собі та своїх силах , чесно відповідай , акцентує увагу на своїх сильних сторонах і покажи мотивацію до професійного розвитку саме в даній компанії.
5 . Професійний розвиток і кар'єрна драбина .
Ключову роль у твоєму становленні як висококваліфікованого фахівця відіграє формування особистого бренду / іміджу . Для того щоб стати успішним , позиціонує себе як людину відповідальну , цілеспрямованого , на якого можна покластися , який вміє швидко і ефективно вирішувати проблеми , налагоджувати стосунки з різними людьми , знаходити вихід з нестандартних ситуацій , який готовий вчитися , ділитися знаннями та досвідом , бути ініціативним і здатним мислити непересічно , вміти працювати в команді і бути гнучким. Таку людину помічають , до нього прислухаються , поважають , а згодом передають все більш складні і цікаві проекти. У цьому також тобі зможуть допомогти знайомства з біографіями відомих людей , історіями знайомих , друзів або батьків , які досягли успіху , маючи тільки мрію і надзвичайно сильне бажання втілити її в життя.
Ти можеш вносити корективи у власну професійну стратегію , якісь моменти змінювати , якісь додавати , але все ж , якщо будеш дотримуватися даних рекомендацій і вже зараз займаєшся стратегічним плануванням свого професійного майбутнього , тобі буде легше досягти своїх цілей і стати тим , ким ти мрієш стати
|