Останнім часом в міській пресі з'явилися статті з повідомленнями про те, що після встановлення теплолічильника люди стали платити майже вдвічі більше, а сам прилад обліку, встановлений за рахунок міського бюджету, обійшовся нібито в 35,5 тисячі гривень (така ціна зазначена в акті передачі на відповідальне зберігання).
З приводу вартості лічильника. Я, звичайно, не знаю тип встановленого приладу, але вважаю, що виділення коштів з бюджету передбачає їх економію, а недорогий лічильник коштує вдвічі, а то і втричі (!) дешевше. Лічильників ж за 35 тисяч, призначених для порівняно невеликого будинку, в нашій країні взагалі, мабуть, не буває (втім, тип лічильника зазначений у паспорті та на лицьовій панелі приладу, і його ціну нескладно знайти в Інтернеті, так і кошторис витрат вимагати заодно). А тому дане питання має б, ймовірно, зацікавити не фахівців, а прокуратуру.
Що ж стосується оплати за тепло, давайте розберемося.
Теплолічильник враховує реальне тепло, спожите будинком. Якщо в будинку дуже високі стелі ("сталінки", як у нашому випадку), погана теплоізоляція стін (як у панельних "хрущобах") або зношені вікна, коли жодне заклеювання вже не рятує від протягів, а на додачу ще й сильні морози на вулиці і вічно відкриті двері під'їзду, то дійсно може виявитися так, що лічильник "накрутить" більше, ніж належить платити за тарифом. Що можна порадити мешканцям цього будинку? Можливо, лічильник справний і показує реальні цифри споживання. Теоретично. Але там що, стелі вдвічі вище, ніж у дев'ятиповерхівках, де лічильники дають досить пристойну економію? Ні, вони вище приблизно на метр, всього лише. Стіни тепло не тримають? Теж ні, бетонні панелі в сталінські часи не застосовували, там цегла. А в квартирах з пластиковими вікнами — все одно холодно. Так і ТЕЦ теплом явно не балувала в цьому сезоні. Так чи можна вірити таким лічильником? Немає. Необхідно провести позачергову повірку приладу. За чиї гроші — не знаю, питання до юристів. Думаю, що якщо лічильник на гарантії, а свідчення явно безглузді, то за рахунок фірми, встановила лічильник. Зате знаю, що його могли випадково пошкодити в процесі установки, що неправильно встановлені прокладки в расходомерных ділянках, або великий сміття, що накопичився в них, можуть сильно збільшити свідчення. А якщо, наприклад, фірма, яка встановила лічильник, не дуже сумлінна (я нікого конкретно не звинувачую, це лише можливі варіанти!), то, може, лічильник і спочатку був несправний. У всякому разі, брати на відповідальне зберігання імовірно несправний лічильник не слід. Та й запрошувати корисніше було б не генерального директора, а метролога ТЕЦ, яка розбирається в теплолічильниках і теплоспоживанні будинків різних типів, та начальника цеху теплових мереж.
Рекомендуєм спробувати энергосберегающие технологии.
А тепер поговоримо про лічильники в "брежнєвських" панельних дев'ятиповерхівках. За ним в нашому місті накопичено вже пристойний досвід, і, як правило, установка лічильника нарікань не викликає, більшість мешканців задоволені отриманою економією. У цих будинків не надто високі стелі, а зовнішні стіни з шаром теплоізоляції. Якщо комусь доводилося свердлити їх, то вони могли помітити, що свердло входить як в масло, набагато легше, ніж у внутрішні перегородки. Це — пінобетон, непоганий ізолятор. А якщо ще й вікна в більшості квартир замінені на пластикові, то відчутна економія гарантована. Зауважу, що в цегляних будинках економія повинна бути не гірше, але буде надійніше, якщо ви пошукаєте аналогічний будинок і там поцікавитеся, що дала встановлення лічильника.
Але є спосіб додаткової економії. Всім відома ситуація, коли навесні вже потепліло, а батареї — дуже гарячі. Мимоволі думаєш: краще б вони взимку такі були. В кімнаті спека, вікна навстіж, а адже звичайного лічильника не поясниш, що я цього тепла не хочу, і виходить, що ми опалюємо вулицю за свої кровні. Восени — те ж саме: спочатку намерзнешься, поки опалювальний сезон ще не почався, потім нарешті батареї з крижаних перетворюються у вогненні, і... у цей час різко теплішає на вулиці. В нашому місті така ситуація повторюється майже кожен рік. Знову вікна навстіж... Так і взимку сонечко інший раз світить так, що квартира прогрівається за кілька хвилин. Котельні теж не завжди чітко відстежують температуру води, іноді стає жарко. Можна заощадити в таких випадках?
Можна. Зазвичай мешканці спускаються в підвал і прикривають засувку на вході. Але бігати в підвал при кожній зміні погоди незручно, та й інструкції категорично забороняють регулювати засувками. Вони призначені тільки для двох положень: або повністю відкриті або повністю закриті. Але ж ніхто не забороняє встановити спеціальний регулюючий клапан. А як ним керувати? Все одно в підвал бігати? Немає. Це зробить автоматика. У лічильниках фірми "Семпал", крім власне лічильника, передбачена установка автоматичного регулятора. Добре, якщо ви тільки збираєтеся встановлювати лічильник. Тоді його можна замовити в комплекті з клапаном і платою автоматичного регулятора. У нашому будинку на 5 під'їздів з прибудовою два роки тому поставили такий лічильник з автоматичним регулятором. Разом з монтажем, установкою сталевих дверей у підвалі та іншими витратами він обійшовся в 19,5 тисяч гривень. Зрозуміло, зараз це вийде помітно дорожче.
Якщо лічильник "Семпал" вже встановлено, але без регулятора, є можливість за 1345 грн. встановити в нього плату регулятора, а приблизно за 350 євро купити регулюючий клапан (ціна залежить від діаметра труби у вашому домі). Плюс витрати на установку всього цього.
Якщо ж лічильник іншого типу, то можна поставити регулюючий клапан (ті ж 350 євро) і окремий автоматичний регулятор за 3121 грн. Дорогувато? Є варіант дешевше: регулюючий клапан і недорогий ручний пульт управління ним у вашій квартирі, в колясочної або де завгодно ще. Звичайно, не так зручно, як з автоматикою, але економія теж буде.
В крайньому випадку, можна просто поставити дисковий поворотний клапан без електроприводу, це обійдеться ще дешевше. Але крутити його доведеться бігати в підвал. Автоматика, на мою думку, набагато зручніше.
Що це дасть? Для прикладу беремо два будинки, що стоять поруч: одного року побудови, панельні, дев'ятиповерхові, які отримують тепло від однієї теплотраси. На першому будинку встановлений лічильник без регулятора, на другому — з автоматичним регулятором.
За холодний період листопад-лютий — середній тариф за один квадратний метр першого будинку становив 5,83 грн., другого — 4,98 грн.
Чому так, у чому причина? В першому будинку температура в квартирах часом перевищувала 25-26 градусів, люди скаржилися на спеку, на неможливість прикрутити вхідну засувку (вона опломбована) і рятувалися відкритими вікнами або кватирками. У другому будинку температура стабільно трималася на рівні 22,5-23 градуси.
При однаковій загальної житлової площі будинків — 5780 кв. м. (це три під'їзду) витрати у місяць у першого будинку 33 697 грн., у другого — 28 784 грн. Різниця майже в 5 тис. грн. Тобто, витрачені гроші ви повернете через півтора-два місяці.
Хтось може сказати: "Ха! Так у нашому домі лічильник без регулятора, а цифри навіть менше, ніж з вашим хваленим регулятором!" Так, знаю я такі будинки. Різниця в тому, що в цих будинках прикрутили засувку так, що температура в квартирах тримається на рівні 18-19 градусів, а в кутових квартирах і того менше. В нашому ж будинку автоматика налаштована на цілком комфортні +23. А при такій температурі ризик застудитися набагато менше, навіть для дітей. Це само по собі добре, та й аптеки в наш час стали надто дорогими. І ці +23 підтримуються автоматично, незалежно від погоди на вулиці. Погодьтеся, ходити вдома у футболці набагато приємніше, ніж в махровому халаті поверх вовняного костюма, і в хутряних тапочках. Незважаючи на помітно більш високі по тим часам витрати, наш теплолічильник окупився в перший же опалювальний сезон шість разів.
Крім того, дуже зручно, якщо у вашій квартирі є комп'ютер. Тоді ви зможете не тільки змінювати налаштування автоматики, не виходячи з квартири, але і відмовитися від послуг фірми, яка знімає показання з вашого лічильника. Ви зможете один раз на місяць їх роздруковувати і відносити в абонвідділ самі.
Всі фірми, що мають ліцензію на установку теплолічильників, працюють однаково? Не знаю. Але вважаю, що всі фірми різні. Я можу порекомендувати "Энергоконтроль" (тел. (0626) 42-09-61), яка встановлювала лічильник з автоматикою в нашому домі. Якість мене цілком влаштовує, і економією я задоволений. За перший рік експлуатації теплолічильника за свою трикімнатну квартиру при можливо нарахованої оплати в опалювальний сезон в 1 998 грн. 98 коп. при тарифі 5,28 грн. за 1 кв. м, я фактично сплатив 1 398 грн. 75 коп. Вважаю, що при економії в 600 грн. коментарі зайві. Без лічильника щомісяця приходили квитанції на суму 333 грн. 17 коп.
|