Як лікували діабет раніше
Перші спроби лікувати діабет були зроблені ще до нашої ери. Давньогрецькі і давньоримські медики використовували для цього масаж, гімнастику, ванни, ароматерапію і багато іншого. У XIX столітті для хворих на діабет була розроблена м'ясна дієта з малим вмістом вуглеводів. Через кілька десятиліть з'явилося ще чимало дієт, стала популярна терапія з застосуванням опіуму і кровопускання. Однак найбільш ефективними виявилися дієти, в яких кількість споживаних калорій було суворо обмежено. Це було важко для пацієнтів, однак кілька продовжувало життя хворим з діабетом 2-го типу, при якій зменшується не вироблення інсуліну, а чутливість до нього клітин. З діабетом 1-го типу (частковим або повним припиненням вироблення інсуліну) справи йшли куди сумніше: до появи інсулінотерапії пацієнти з цим захворюванням гинули незабаром після виникнення перших симптомів.
Першу спробу лікувати цукровий діабет ін'єкціями інсуліну зробили в 1922 році. Але вона виявилася не зовсім вдалою: у пацієнта, 14-річного Леонарда Томпсона, негайно розвинулися побічні реакції. Препарат довелося спішно доопрацювати і всього через 3 тижні вченим вдалося створити препарат, ефективно і без побічних ефектів що знизив рівень глюкози з 28,9 до 6,7 ммоль / л. Після початку інсулінотерапії Томпсон прожив ще 13 років і помер від пневмонії, що розвинулася, втім, на тлі кетоацидозу - ускладнення цукрового діабету.
Для профілактики сахарного діабету тепер використовують інсулат, детальніше про нього тут: http://greenwood-ua.com.ua/shop/kontrol_urovnja_sahara_v_krovi
Про нові методи введення інсуліну
У 1940-х роках з'явився перший інсулін продовженої дії, який працював вдвічі більше стандартних 6-8 годин. До нашого десятиріччю тривалість дії зросла вже до 26 годин, і на даний момент схема уколів у загальному вигляді виглядає так: уколи «довгого» інсуліну 1-2 рази на день і «короткого» - перед кожним прийомом їжі.
Втім, цілком можливо, що такий стан справ в найближчому майбутньому зміниться. Група дослідників з Массачусетського технологічного інституту розробила новий метод доставки інсуліну для хворих на діабет 1-го типу - ін'єкційний гель з наночастинками. За словами вчених, він може з часом стати основним засобом лікування цукрового діабету та дозволити пацієнтам не тільки жити без частих ін'єкцій, але і без особливого моніторингу. Наночастки, що містяться в гелі, реагують на концентрацію глюкози в організмі і автоматично виробляють потрібну кількість інсуліну. Поки, правда, гель ще не дійшов до стадії клінічних досліджень.
Крім того, зовсім недавно фармацевтична компанія Novo Nordisk заявила, що до 2020 року в продажу з'явиться інсулін в пігулках. А ось інгаляційний інсулін компанії Pfizer не зміг набути популярності. На деякі інші методи доставки інсуліну (зокрема очні краплі або введення інсуліну за допомогою безголкового ін'єктора через пори) зараз теж не робиться ставка тому, що точну дозу інсуліну, яка потрапляє в кров, в цих випадках неможливо розрахувати.
|