Це цікаво/это интересно Грандиозные события в мире, новости в науке и технике, и другие события на noron.at.ua
Американські та британські хіміки створили з озону й метану особливо активну молекулу, що отримала назву «радикал Крігі». За словами вчених, нова частинка здатна нейтралізувати молекули забрудників навколишнього середовища – сірки і оксидів азоту. В кінцевому підсумку вона перетворює шкідливі речовини в аерозолі, які посилюють частоту утворення хмар в атмосфері. Цей спосіб повинен допомогти охолодити планету, вважають вчені.
Існування надактивної сполуки кисню, а також вуглеводних радикалів передбачив німецький хімік на ім’я Рудольф Крігі ще у 1953 році, під час вивчення реакцій розкладання цих речовин озоном.
Тим не менш, ці радикали так і не вдалося зафіксувати у вільному вигляді, а також отримати їх в лабораторії через їх хімічну нестабільність. Але, група дослідників на чолі з Крейгом Таатьеси, що представляють Національну лабораторію Сандія в місті Лівермор, змогли створити спеціальний пристрій, що здатен виробляти молекули Крігі у великій кількості з вуглеводів та кисню.
Як пояснюють автори розробки, ключовим елементом їхньої машини є синхротронний випромінювач, промінь якого піддається тонким налаштуванням для утворення і відділення необхідних варіацій радикалів Крігі з загальної маси об’єднаного кисню і вуглеводнів.
Вивчаючи отриману сполуку дослідники встановили, що радикали Крігі вступають в реакцію з молекулами азоту і оксиду сірки набагато активніше, ніж припускали усі попередники Таатьеса.
Источник: |